Aktualności

Nie można powiedzieć, że “podwójny podatek” nagle, teraz pojawił się. Może w przestrzeni dyskusji na jego temat – tak. Jednak zasady jak i umowy dotyczace unikania podwójnego opodatkowania stanowiące normy prawne pomiędzy stronami jakim są państwa narodowe funkcjonuja od dziesięcioleci. Od 2019 Wielka Brytannia i Polska zaczęły stosować wielostronną konwencję służacą państwom na świecie do wdrożenia zasad podatkowych jakie mają obowiązywać pomiedzy nimi.
Co istotne zmieniona została metoda rozliczeń pomiędzy UK a Polska. Aktualnie jest to metoda proporcjonalnego zaliczenia. Do tej metody w Polsce ma zastosowanie, tzw. ulga abolicyjna. Korzystają z niej osoby, które uzyskują dochody poza Polską ale są rezydentami polskimi lub mają centrum interesów życiowych w Polsce.

Głośno się zrobiło, gdy polski rząd postanowił od stycznia 2021 przyciąć tą ulgę do bardzo niewielkiej wartości, jedynie 1360 PLN. Wydaje się, że niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, że wcześniej też musiały wykazywać swoje dochody spoza Polski. Wykazać, ale niekoniecznie płacić.

To co można zalecić rezydentom w UK to złożenie druku aktualizujacego informacje osobowe. Druk ZAP-3 w którym można podać adres zamieszkania w UK. Gdyby kiedykolwiek w przyszłości polski US miał wątpliwości co do miejsca rezydencji to można poprosić brytyjski urząd skarbowy o certyfikat rezydencji podatkowej za właściwy rok podatkowy.

Zatem jeśli osoba będąca rezydentem w UK wynajmuje swoją nieruchomość w Polsce i rozlicza sie podatkiem zryczałtowanym z tego wynajmu w Polsce to nadal ma obowiazek rozliczyć ten dochód w UK. Rozliczyć i być może dopłacić podatek w UK. W Polsce podatek od wynajmu został juz zapłacony.

Ale jeśli podatnik będzie miał powiązania z Polska pozwalające wskazać, że rezydencja lub centrum interesów życiowych znajduje sie w Polsce to należy wykazać dochody z UK w rocznym zeznaniu podatkowym w Polsce. Przykładem, może być żona zamieszkująca wraz z dziećmi w Polsce. Może to być wystarczająca przesłanka do stwierdzenia przez polską skarbówkę, że centrum interesów życiowych znajduje się w Polsce. Czy należy obawiać się, ze polski US będzie nadużywał możliwość przypisania podatnikowi takiej roli bez rzetelnego sprawdzenie faktów? Stąd wydaje się słuszne aby pierwszą czynnością było złozenie druku ZAP-3 w polskim urzędzie skarbowym. Druk z łatwością można odnaleźć w Internecie.

Jeśli jesteś samozatrudniony lub jesteś członkiem partnership a twój biznes został poszkodowany na skutek koronawirusa (COVID-19), możesz złożyć wniosek o trzecią dotację w ramach Self Employment Income Support Scheme (SEISS) od dnia 30 listopada 2020 r. Czytaj dalej »

Najnowsze wsparcie rządowe dla firm jest dostępne od 4 maja 2020.
Jak niektórzy z was zauważyli, program pożyczek Coronavirus Business Interruption Loan nie dociera do firm w sposób zapewniający szybkie i wystarczające pieniądze. W dniu 27 kwietnia 2020 r. Kanclerz skarbu Rishi Sunak ogłosił nowy program pożyczek, który jest dostępny od 4 maja.

📌 Wnioski o pożyczki mogą także składać osoby prowadzące działalność na własny rachunek.
📌 Maksymalnie można pożyczyć 25% wysokości obrotu jaki miał miejsce w roku kalendarzowym 2019.
📌 Program pożyczki zwrotnej pozwala ubiegać się o kwotę od £2,000 do £50,000.
📌 Okres kredytowania wynosi sześć lat, ale możesz spłacić pożyczkę wcześniej, bez opłaty za wcześniejszą spłatę.
📌 Rząd zagwarantuje 100% pożyczki i przez pierwsze 12 miesięcy nie będzie żadnych opłat ani odsetek.

Możesz kwalifikować się do tego programu, jeśli Twoja firma:
📍 ma siedzibę w Wielkiej Brytanii
📍 firmę dotknęły negatywne skutki związane z COVID-19
📍 firma nie była w kłopotach finansowych przed 31 grudnia 2019r.

Wiecej informacji znajdziesz na https://www.british-business-bank.co.uk/ourpartners/coronavirus-business-interruption-loan-schemes/bounce-back-loans/

oraz https://www.gov.uk/guidance/apply-for-a-coronavirus-bounce-back-loan

Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie ze złożeniem aplikacji to możesz skorzystać z usług opisananych na nasze stronie https://www.toppoint24.com/kredyty-na-dowolny-cel/

Drodzy Państwo, jako część wsparcia dla firm w czasie epidemii koronawirusa został utworzony ‘Coronavirus Retention Scheme’ (CRS). Zgodnie z tym schematem, który został tymczasowo utworzony przez rząd pracodawca, który chce utrzymać zatrudnienie w swoim przedsiębiorstwie może na czas określony zwolnić pracowników ze świadczenia pracy. Rząd brytyjski pokryje pracodawcom, którzy zdecydują się na taki krok 80% regularnego wynagrodzenia pracowników, maksymalnie do £2,500 miesięcznie. Aktualnie CRS przewiduje refundacje wynagrodzeń za okres trzech miesięcy. Z możliwością przedłużenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, pokryte także zostaną składki ubezpieczeniowe w części płaconej przez pracodawcę.

Firmy będą mogły ubiegać się o dotację licząc wstecz od dnia 1 marca. To znaczy, że musi zostać spełniony warunek aby od tej daty pracownicy byli zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik powinien wyrazić na to zgodę na piśmie. Jeśli wynagrodzenie pracownika ma ulec obniżeniu na okres odstawienia od pracy do 80% (bo tyle rząd dopłaci) to również zgoda pracownika powinna znaleźć się na piśmie. Jeśli nie wyraża zgody to należy wypłacać tyle ile wynika z umowy o pracę. Jeśli są przesłanki prawne do redukcji zatrudnienia to, po prostu można zwolnić pracownika. Jednak tutaj zalecamy kontakt z prawnikami zajmującymi się sprawami pracowniczymi. Czytaj dalej »

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

Translate this page

Nasze usługi

Nasze referencje

  • ~ Dyrektor Merlin Builders Ltd, Londyn. Branża budowlana.

    "Z Biurem Rachunkowym Toppoint24 Accounting Services współpracujemy od marca 2011. Nasza współpraca układa się wzorowo. Biorąc pod uwagę trudność naszych operacji gospodarczych w branży budowlanej oraz skomplikowane procedury prawne, księgowo – podatkowe zawsze fachowo podpowiedają nam rozwiązanie. Swoją pomoc udzielają praktycznie w każdej chwili, a nasze spotkania oraz odbiór dokumentów..."

  • Więcej »